Technologie używane przez nas w budowie dachu są wydajne i ekonomiczne. Łączenie wiązarów dachowych płytkami kolczastymi pozwala na szybsze zakończenie budowy, mniejsze koszty i lepszą jakość konstrukcji. Wykorzystanie dźwigarów kratowych przebiega podobnie, jednak to drobne różnice sprawiają, że cały proces nabiera nowej jakości. Użycie drewna konstrukcyjnego i drewna klejonego cechuje się prostotą w realizacji. Dodatkowe zastosowanie płytek do łączenia wiązarów, daje w wyniku solidne dachy na pokolenia.

Drewno konstrukcyjne

Od wielu lat jesteśmy producentem drewna konstrukcyjnego.

Drewno zastosowane w produkowanych przez nas konstrukcjach jest dwukrotnie selekcjonowane: maszynowo i wizualnie przez wykwalifikowane osoby.

Drewno zastosowane w produkowanych przez nas wiązarach to świerk skandynawski lub polski świerk obrobiony w naszym tartaku, suszony do wilgotności 15-18%, strugany czterostronnie z zaokrąglonymi krawędziami.

Drewno konstrukcyjne

woods1

Dzięki systemowi selekcji i kontroli jakości dostarczamy wyłącznie najlepsze egzemplarze drewna konstrukcyjnego. Dlatego też spełniamy Certyfikat Zgodności CE i normy EN 14250 oraz EN 14081-1. Tylko najlepsze drewno konstrukcyjne jest wykorzystywane w naszych pracach i dostarczane odbiorcom. Stosowane przez nas drewno pochodzi z lasów skandynawskich lub rodzimego świerku i tworzy wiązary o dużej wytrzymałości. Posiadamy własny tartak, w którym drewno konstrukcyjne jest przechowywane w odpowiedniej wilgotności i strugane przy użyciu profesjonalnych maszyn.

Wiązary połączone w konstrukcji dachu płytkami kolczastymi tworzą solidną budowę. Ich łączliwość sprawia, że drewno konstrukcyjne użyte w procesie montażowym, jest scalone bardzo dobrze. Ponadto płytki pozwalają na większą liczbę połączeń o niespotykanych możliwościach dodawania do siebie elementów w sposób niemalże dowolny. Zastosowanie w budownictwie tej techniki jest milowym krokiem naprzód w produkcji dachów i innych elementów budowlanych z drewna konstrukcyjnego.

Budowa z drewna konstrukcyjnego

Łączenie płytkami kolczastymi daje także wymierne korzyści ekonomiczne – to tańsza metoda budowania. Nie musimy budować drogiego stropu żelbetonowego, skoro mamy do dyspozycji pas dolny wiązara. Drogie materiały, takie jak stal i żelbet są zastępowane drewnem. Zmniejsza się także czas potrzebny na ukończenie budowy. Takie projekty są wykonywane przez zakłady wiązarów. Zastosowanie płytek kolczastych zużywa ponadto 30-40% mniej tarcicy w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych. To niezbite argumenty za stosowaniem tej techniki budowania.

Łączniki i program do obliczeń produkowanych przez nas konstrukcji zostały zakupione w ramach współpracy z firmą WOLF SYSTEM

 

Kombinacje łączenia elementów wiązarów są zwielokrotnione przy zastosowaniu tej techniki. Jesteśmy w stanie wybudować standardowy dach, ale też dzięki tym rozwiązaniom nic nie stoi na przeszkodzie w projektowaniu bardziej złożonych konstrukcji. Płytki kolczaste są zwykle wytwarzane z ocynkowanej blachy o różnej grubości (od 1,00 do 2,00 mm, z uwzględnieniem grubości pośrednich).

Największą przyczyną popularności systemu płytek kolczastych na świecie jest to, że pozwala on budować taniej. Wynika to między innymi z następujących przyczyn:

  • w budownictwie mieszkaniowym pas dolny wiązara pozwala wyeliminować kosztowny strop żelbetowy, tak przy poddaszach mieszkalnych jak i nieużytkowych.
  • dzięki płytkom kolczastym z litego drewna można wykonywać wiązary o dużych rozpiętościach zastępując tu tarcicą droższe materiały – stal, beton - żelbet
  • stosowanie przygotowanych pod dachem elementów przyspiesza czas budowy,
  • projekty wykonują zakłady wiązarów,
  • w sposób ekonomiczny można tworzyć wiązary łukowe,

Montaż

Montaż konstrukcji dachu, w której użyto wiązarów i dźwigarów, drewna konstrukcyjnego, zawsze wykonujemy przy pomocy dźwigu. Na miejscu są nasi zaufani specjaliści, zatem cały proces jest nadzorowany. Po zamontowaniu wiązarów cała konstrukcja jest stężana. Połać dachową stężamy wiązarami równoległymi zamontowanymi między dwoma głównymi dźwigarami oraz taśmą stalową, która usztywnia całą konstrukcję. Pasy dolne przy nieskomplikowanych konstrukcjach stężamy łącząc je elementami drewnianymi o parametrach 25/950mm, suszonymi i struganymi.